Vishay/BCcomponents SFR2500009091FR500
SFR2500009091FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500009091FR500
Brief Description
RES 9.09K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500009091FR500.pdf
Availability of SFR2500009091FR500
QUANTITY
SFR2500009091FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500009091FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500009091FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500009091FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500009091FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500009091FR500 Details Description
Related parts for SFR2500009091FR500
CAP FILM 0.18UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 2V 20% 0905 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAN T-3 1/4 BAY QC datasheet.pdf
POT 100 OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf