Vishay/BCcomponents SFR25H0001000FA500
SFR25H0001000FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001000FA500
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001000FA500.pdf
Availability of SFR25H0001000FA500
QUANTITY
SFR25H0001000FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001000FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001000FA500
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001000FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001000FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001000FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001000FA500
CONN RECEPT .050 40POS R/A T/H datasheet.pdf
SW ROLLER PLNGR SPDT-DB 9' 250V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf