Vishay/BCcomponents SFR25H0001001FR500
SFR25H0001001FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001001FR500
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001001FR500.pdf
Availability of SFR25H0001001FR500
QUANTITY
SFR25H0001001FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001001FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001001FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001001FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001001FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001001FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001001FR500
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI PV CTW 40AU 22-26 AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS VERT TIN .118 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.04M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf