Vishay/BCcomponents SFR25H0001002JR500
SFR25H0001002JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001002JR500
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001002JR500.pdf
Availability of SFR25H0001002JR500
QUANTITY
SFR25H0001002JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001002JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001002JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001002JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001002JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001002JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001002JR500
IC BUTTERWORTH FILTER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MINI D RECEPT 14POS R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN FINGER 1284MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 20.7 OHM datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf