Vishay/BCcomponents SFR25H0001009JR500
SFR25H0001009JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001009JR500
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001009JR500.pdf
Availability of SFR25H0001009JR500
QUANTITY
SFR25H0001009JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001009JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001009JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001009JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001009JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001009JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001009JR500
BATTERY PACK NICAD 4.8V 1600MAH datasheet.pdf