Vishay/BCcomponents SFR25H0001022FR500
SFR25H0001022FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001022FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001022FR500.pdf
Availability of SFR25H0001022FR500
QUANTITY
SFR25H0001022FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001022FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001022FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001022FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001022FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001022FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001022FR500
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 3" datasheet.pdf
IC REG BST ADJ/PROG SYNC 10UMAX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.89K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
R 15 HOOD METAL PG 11 SPECIAL VE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf