Vishay/BCcomponents SFR25H0001108FR500
SFR25H0001108FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001108FR500
Brief Description
RES 1.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001108FR500.pdf
Availability of SFR25H0001108FR500
QUANTITY
SFR25H0001108FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001108FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001108FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001108FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001108FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001108FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001108FR500
JUMPER-H1503TR/A3048R/H1503TR 8" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS TIN T/H datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf