Vishay/BCcomponents SFR25H0001201JA500
SFR25H0001201JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001201JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001201JA500.pdf
Availability of SFR25H0001201JA500
QUANTITY
SFR25H0001201JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001201JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001201JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001201JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001201JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001201JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001201JA500
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC 400V 10A TO220 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf