Vishay/BCcomponents SFR25H0001241FR500
SFR25H0001241FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001241FR500
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001241FR500.pdf
Availability of SFR25H0001241FR500
QUANTITY
SFR25H0001241FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001241FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001241FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001241FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001241FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001241FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001241FR500
TRANSFORMER PULSE 219 UH .5DCR datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
IC DUAL POWER SWITCH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
TRANS PNP MPT3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf