Vishay/BCcomponents SFR25H0001242FR500
SFR25H0001242FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001242FR500
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001242FR500.pdf
Availability of SFR25H0001242FR500
QUANTITY
SFR25H0001242FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001242FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001242FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001242FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001242FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001242FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001242FR500
IC DETECT VOLT PR LOBATT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 4.8K 32LFSP datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
2 POLE 24 VDC COIL W LED DIODE datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf