Vishay/BCcomponents SFR25H0001338FR500
SFR25H0001338FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001338FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001338FR500.pdf
Availability of SFR25H0001338FR500
QUANTITY
SFR25H0001338FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001338FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001338FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001338FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001338FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001338FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001338FR500
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRISIL 30A 270V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf