Vishay/BCcomponents SFR25H0001473FR500
SFR25H0001473FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001473FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001473FR500.pdf
Availability of SFR25H0001473FR500
QUANTITY
SFR25H0001473FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001473FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001473FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001473FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001473FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001473FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001473FR500
IC REG LDO 4.3V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL GAP 3CH 500CPR datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf