Vishay/BCcomponents SFR25H0001502FR500
SFR25H0001502FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001502FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001502FR500.pdf
Availability of SFR25H0001502FR500
QUANTITY
SFR25H0001502FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001502FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001502FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001502FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001502FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001502FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001502FR500
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 7-5NS 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf