Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R00200D0R
Y14880R00200D0R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R00200D0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 0.5% 3W 3637
Datasheet Download
Y14880R00200D0R.pdf
Availability of Y14880R00200D0R
QUANTITY
Y14880R00200D0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R00200D0R
Internal Part NumberEIS-Y14880R00200D0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R00200D0R
Y14880R00200D0R Details Description
Related parts for Y14880R00200D0R
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC R6 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 31+GND datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf