Vishay/BCcomponents SFR25H0001502FR500
SFR25H0001502FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001502FR500
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001502FR500.pdf
Availability of SFR25H0001502FR500
QUANTITY
SFR25H0001502FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001502FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001502FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001502FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001502FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001502FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001502FR500
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.5"X100' POLY BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf