Vishay/BCcomponents SFR25H0001620FR500
SFR25H0001620FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001620FR500
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001620FR500.pdf
Availability of SFR25H0001620FR500
QUANTITY
SFR25H0001620FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001620FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001620FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001620FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001620FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001620FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001620FR500
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220F datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RETAINER CR2430 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf