Vishay/BCcomponents SFR25H0001741FR500
SFR25H0001741FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001741FR500
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001741FR500.pdf
Availability of SFR25H0001741FR500
QUANTITY
SFR25H0001741FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001741FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001741FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001741FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001741FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001741FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001741FR500
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 992NH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SLOT T/H BCD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf