Vishay/BCcomponents SFR25H0001801FR500
SFR25H0001801FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001801FR500
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001801FR500.pdf
Availability of SFR25H0001801FR500
QUANTITY
SFR25H0001801FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001801FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001801FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001801FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001801FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001801FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001801FR500
CONN SOCKET IDC 14POS W/O KEY AU datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 3M PREWIRED MOD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC PCI SW 8LANE 2PORT 324-CABGA datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
60706-29 WIRE STOP AND STRIPPER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
63.5MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TB RIS CLA STACK datasheet.pdf
Dual 350 MHz Low Power Amplifier IC datasheet.pdf