Vishay/BCcomponents SFR25H0001801JR500
SFR25H0001801JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001801JR500
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001801JR500.pdf
Availability of SFR25H0001801JR500
QUANTITY
SFR25H0001801JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001801JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001801JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001801JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001801JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001801JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001801JR500
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOIC datasheet.pdf
CONN RING 22-26 AWG #4 TIN CRIMP datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 250A 4032 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS SLG VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CLAMP FLAT/RND ADH MNT NATURAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.05A 250 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf