Vishay/BCcomponents SFR25H0001808FR500
SFR25H0001808FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001808FR500
Brief Description
RES 1.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001808FR500.pdf
Availability of SFR25H0001808FR500
QUANTITY
SFR25H0001808FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001808FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001808FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001808FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001808FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001808FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001808FR500
TERM RING INSUL 8AWG #3/8 datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 50POS R/A AU datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf