Vishay/BCcomponents SFR25H0001809JA500
SFR25H0001809JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001809JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001809JA500.pdf
Availability of SFR25H0001809JA500
QUANTITY
SFR25H0001809JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001809JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001809JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001809JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001809JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001809JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001809JA500
IC REG LDO 8V 1A TO252-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf