Vishay/BCcomponents SFR25H0001828FR500
SFR25H0001828FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001828FR500
Brief Description
RES 1.82 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001828FR500.pdf
Availability of SFR25H0001828FR500
QUANTITY
SFR25H0001828FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001828FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001828FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001828FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001828FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001828FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001828FR500
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONN DB50 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PCB 26 PIN GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf