Vishay/BCcomponents SFR25H0001870FR500
SFR25H0001870FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001870FR500
Brief Description
RES 187 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001870FR500.pdf
Availability of SFR25H0001870FR500
QUANTITY
SFR25H0001870FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001870FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001870FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001870FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001870FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001870FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001870FR500
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf