Vishay/BCcomponents SFR25H0001962FR500
SFR25H0001962FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001962FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001962FR500.pdf
Availability of SFR25H0001962FR500
QUANTITY
SFR25H0001962FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001962FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001962FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001962FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001962FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001962FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001962FR500
RELAY OPTO SPST-NO 2500MA 60V datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4PS R/A SMD MICROMNL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN MALE/FEMALE 4POS, 3M CABLE datasheet.pdf
BOARD DEMO EVAL FOR RE46C190 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5V 15V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100 F 12" RBW datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
OPTOISO 1KV 40MA SMT datasheet.pdf