Vishay/BCcomponents SFR25H0001962FR500
SFR25H0001962FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001962FR500
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001962FR500.pdf
Availability of SFR25H0001962FR500
QUANTITY
SFR25H0001962FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001962FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001962FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001962FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001962FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001962FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001962FR500
RELAY MINI SSR 2A 12VDC PCB datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA ENCASED datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 56POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ENCLOSED datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 6.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf