Vishay/BCcomponents SFR25H0002402FA500
SFR25H0002402FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002402FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002402FA500.pdf
Availability of SFR25H0002402FA500
QUANTITY
SFR25H0002402FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002402FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002402FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002402FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002402FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002402FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0002402FA500
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 1:1 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1700V 2A TO-247 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf