Vishay/BCcomponents SFR25H0002551FR500
SFR25H0002551FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002551FR500
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002551FR500.pdf
Availability of SFR25H0002551FR500
QUANTITY
SFR25H0002551FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002551FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002551FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002551FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002551FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002551FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002551FR500
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH 16DIP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GL SN/PB datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
5V DATA SIGNAL DIN RAIL BNC INDI datasheet.pdf