Vishay/BCcomponents SFR25H0002741FR500
SFR25H0002741FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002741FR500
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002741FR500.pdf
Availability of SFR25H0002741FR500
QUANTITY
SFR25H0002741FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002741FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002741FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002741FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002741FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002741FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002741FR500
BACKSHELL DB25 GREY PLAST datasheet.pdf
TOOL CRIMP W/10 POSITION DIE SET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
TOOLSTICK DAUGHTER CARD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 700MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf