Vishay/BCcomponents SFR25H0002800FR500
SFR25H0002800FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002800FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002800FR500.pdf
Availability of SFR25H0002800FR500
QUANTITY
SFR25H0002800FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002800FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002800FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002800FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002800FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002800FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002800FR500
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 44POS UNIV I/O SLOT datasheet.pdf
CONN FIBER ESCON PLUG DUPLX datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP2221 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf