Vishay/BCcomponents SFR25H0003602JR500
SFR25H0003602JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003602JR500
Brief Description
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003602JR500.pdf
Availability of SFR25H0003602JR500
QUANTITY
SFR25H0003602JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003602JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003602JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003602JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003602JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003602JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003602JR500
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 14 SLVR datasheet.pdf
HOLDER 2 AAA CELL COVER 6" WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3A 65 MOHM TH datasheet.pdf