Vishay/BCcomponents SFR25H0004020FR500
SFR25H0004020FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004020FR500
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004020FR500.pdf
Availability of SFR25H0004020FR500
QUANTITY
SFR25H0004020FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004020FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004020FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004020FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004020FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004020FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004020FR500
IC DRIVER SW MOSF HI SIDE 8UMAX datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONNECTPORT X4H ZB VERIZON US datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 370NH N49 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .50 12.7MM X 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8HTSOP datasheet.pdf