Vishay/BCcomponents SFR25H0004021FA500
SFR25H0004021FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004021FA500
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004021FA500.pdf
Availability of SFR25H0004021FA500
QUANTITY
SFR25H0004021FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004021FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004021FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004021FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004021FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004021FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0004021FA500
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 50V X7R 7SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf