Vishay/BCcomponents SFR25H0004023FR500
SFR25H0004023FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004023FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004023FR500.pdf
Availability of SFR25H0004023FR500
QUANTITY
SFR25H0004023FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004023FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004023FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004023FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004023FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004023FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0004023FR500
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
PREMOFLEX 178LGT TYPE A 25POS datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK HDR RA 0.100" SNGL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf