Vishay/BCcomponents SFR25H0004750FA500
SFR25H0004750FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0004750FA500
Brief Description
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0004750FA500.pdf
Availability of SFR25H0004750FA500
QUANTITY
SFR25H0004750FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0004750FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0004750FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0004750FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0004750FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0004750FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0004750FA500
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 400VAC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC PCIE PACKET SWITCH 128LQFP datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
2MM HDM DC STACKING MOD ST 30AU datasheet.pdf