EPCOS (TDK) B41252B5229M
B41252B5229M picture photo
Mfg. Part Number
B41252B5229M
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41252B5229M.pdf
Availability of B41252B5229M
QUANTITY
B41252B5229M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41252B5229M
Internal Part NumberEIS-B41252B5229M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41252B5229M
Related LinksB41252, B41252B5229M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41252B5229M Details Description
Related parts for B41252B5229M
MOSFET N-CH 30V 55A I-PAK datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR VERT-CAL HEADR TMT datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 3A 600V datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf