Vishay/BCcomponents SFR25H0005104JR500
SFR25H0005104JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005104JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005104JR500.pdf
Availability of SFR25H0005104JR500
QUANTITY
SFR25H0005104JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005104JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005104JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005104JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005104JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005104JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005104JR500
PILOT LIGHT 6VDC LED SQUARE RED datasheet.pdf
IC CLOCK GEN MPEG W/VCXO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD TIN 34POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 2A 24VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf