Vishay/BCcomponents SFR25H0005601JA500
SFR25H0005601JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005601JA500
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005601JA500.pdf
Availability of SFR25H0005601JA500
QUANTITY
SFR25H0005601JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005601JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005601JA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005601JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005601JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005601JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0005601JA500
IDC CABLE - MPK64K/MC64F/MPK64K datasheet.pdf
CONN JACK TEST SHIELD HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 10POS datasheet.pdf
RES 1.98M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf