Vishay/BCcomponents SFR25H0005602FR500
SFR25H0005602FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005602FR500
Brief Description
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005602FR500.pdf
Availability of SFR25H0005602FR500
QUANTITY
SFR25H0005602FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005602FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005602FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005602FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005602FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005602FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005602FR500
PHOTODIODE UV 100MM SQ CERAMIC datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 50POS R/A AU PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BINARY COUNTR 14BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf