Vishay/BCcomponents SFR25H0005609JR500
SFR25H0005609JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005609JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005609JR500.pdf
Availability of SFR25H0005609JR500
QUANTITY
SFR25H0005609JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005609JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005609JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005609JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005609JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005609JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005609JR500
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH TRI-ST 56-SSOP datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 150POS 3ROW VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-20AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM 15A datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
1000MM/40" datasheet.pdf