Vishay/BCcomponents SFR25H0005628FA500
SFR25H0005628FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005628FA500
Brief Description
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005628FA500.pdf
Availability of SFR25H0005628FA500
QUANTITY
SFR25H0005628FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005628FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005628FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005628FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005628FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005628FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0005628FA500
SCREWDRIVER PHILLIPS #4 12.7" datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 9W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
34P DEEP BRACKET datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf