Vishay/BCcomponents SFR25H0005909FA500
SFR25H0005909FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005909FA500
Brief Description
RES 59 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005909FA500.pdf
Availability of SFR25H0005909FA500
QUANTITY
SFR25H0005909FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005909FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005909FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005909FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005909FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005909FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0005909FA500
RES SMD 110 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 6MM datasheet.pdf
470UF 100V 16X25MM 85C 3500H datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf