Vishay/BCcomponents SFR25H0006040FR500
SFR25H0006040FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006040FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006040FR500.pdf
Availability of SFR25H0006040FR500
QUANTITY
SFR25H0006040FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006040FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006040FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006040FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006040FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006040FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006040FR500
DIP CABLE - HDP20S/AE20M/HDP20S datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 7.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf