Vishay/BCcomponents SFR25H0006041FR500
SFR25H0006041FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006041FR500
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006041FR500.pdf
Availability of SFR25H0006041FR500
QUANTITY
SFR25H0006041FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006041FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006041FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006041FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006041FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006041FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006041FR500
IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN SDR 14POS R/A RECEPT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AG 30 SAU GF datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf