Vishay/BCcomponents SFR25H0006801JR500
SFR25H0006801JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006801JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006801JR500.pdf
Availability of SFR25H0006801JR500
QUANTITY
SFR25H0006801JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006801JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006801JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006801JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006801JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006801JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0006801JR500
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO252-3 datasheet.pdf