Vishay/BCcomponents SFR25H0006981FA500
SFR25H0006981FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0006981FA500
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0006981FA500.pdf
Availability of SFR25H0006981FA500
QUANTITY
SFR25H0006981FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0006981FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0006981FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0006981FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0006981FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0006981FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0006981FA500
TERMINAL BLOCK 7.50MM 8POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 300MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 9POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4500K 4SMD datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf