Vishay/BCcomponents SFR25H0007151FR500
SFR25H0007151FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007151FR500
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007151FR500.pdf
Availability of SFR25H0007151FR500
QUANTITY
SFR25H0007151FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007151FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007151FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007151FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007151FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007151FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007151FR500
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/02/90 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf