Vishay/BCcomponents SFR25H0007502FR500
SFR25H0007502FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007502FR500
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007502FR500.pdf
Availability of SFR25H0007502FR500
QUANTITY
SFR25H0007502FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007502FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007502FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007502FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007502FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007502FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007502FR500
RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 500MA 910 MOHM datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM 116VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AS16 ELBOW, 2-3P, SIDE B, SMOOTH datasheet.pdf
Ultrafast 3.3 V/5 V Single-Supply SiGe Comparators IC datasheet.pdf