Vishay/BCcomponents SFR25H0007503FR500
SFR25H0007503FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007503FR500
Brief Description
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007503FR500.pdf
Availability of SFR25H0007503FR500
QUANTITY
SFR25H0007503FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007503FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007503FR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007503FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007503FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007503FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007503FR500
PHOTOINTER OPIC SLOT 1.2MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 200-220V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
FAN FELT FILTER WHITE 40X40 datasheet.pdf
SMD VARISTOR 100PF 30% datasheet.pdf