Vishay/BCcomponents SFR25H0008252FR500
SFR25H0008252FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008252FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008252FR500.pdf
Availability of SFR25H0008252FR500
QUANTITY
SFR25H0008252FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008252FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008252FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008252FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008252FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008252FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0008252FR500
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 4" WHITE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 16.31725MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf