Cornell Dubilier Electronics SFS37S45K375B
SFS37S45K375B picture photo
Mfg. Part Number
SFS37S45K375B
Brief Description
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37S45K375B.pdf
Availability of SFS37S45K375B
QUANTITY
SFS37S45K375B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37S45K375B
Internal Part NumberEIS-SFS37S45K375B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance45µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.870" (98.30mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37S45K375B
Related LinksSFS37S, SFS37S45K375B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37S45K375B Details Description
Related parts for SFS37S45K375B
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 4.7K OHM 12SRT datasheet.pdf
IC DUAL DEC RIPPLE COUNT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FB-5R,ASY,030,SIG,HDR,EN,4.25 datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC USB PWR SW/CTRLR CHRG SOT23-6 datasheet.pdf
CAT 6 COMP PATCH CORD 14' BK datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf